Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Miejska Biblioteka Publiczna

DLA CZYTELNIKA


Pogoda

Weather data OK.
Ostrowiec Świętokrzyski
21 °C

Licznik odwiedzin

Dzisiaj 37

Wczoraj 79

Ostatni tydzień 612

Ostatni miesiąc 1910

Wszystkie 213438

DKKlogo

 

Program realizowany jest we współpracy z Instytutem Książki

 

Filia Nr 1 ul. Sienkiewicza 65/15

tel. (041)26-27-087 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Koordynator: mgr Beata Pater

 


2007 

   

W kwietniu 2007 r. w Filii nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ostrowcu Św. ul. Sienkiewicza 65/15 rozpoczął działalność Dyskusyjny Klub Książki.
   Ostrowiecki Klub DKK tworzy 10 osób. Spotkania Klubu są dobrowolne i bezpłatne. Odbywają się w ostatni piątek miesiąca w godzinach popołudniowych w Czytelni Filii nr 1. 
   Wśród książek omawianych przez klubowiczów znalazły się m.in. następujące pozycje: „Podróże z Herodotem” R. Kapuścińskiego, „Komórka” S. Kinga, „Lala” J. Dehnela, „Czekolada” J. Harris, „Szachownica flamandzka” A. Perez-Reverte, „Kobieta i mężczyźni” M. Gretkowskiej, “Oskarżony pluszowy M.” C. Chase oraz „Gringo wśród dzikich plemion” W. Cejrowskiego.
   Możliwość sięgnięcia i dyskutowania o tak różnorodnej literaturze bardzo odpowiada klubowiczom, a miła atmosfera, kawa i ciastka sprzyja długim rozmowom nie tylko o książkach. Czasami staramy się urozmaicić nasze comiesięczne spotkania, np. oglądając film nakręcony na podstawie książki („Czekolada”) lub bawiąc się, aranżując „żywe obrazy” („Partia szachów” Pietera van Huysa) czy też degustując indiańskie przysmaki takie jak: larwy motyli, pieczone chrząszcze, pędraki i czerwone mrówki w scenerii amazońskiej dżungli („Gringo wśród dzikich plemion”).

 

DKK2 Zd 5
DKK3 DKK6

 


   2008

 

   We wrześniu 2008 r. odbył się w Warszawie I Zlot Ludzi Książki, “Oskarżony pluszowy M.” C. Chase na którym rozstrzygnięto konkurs na najlepszą recenzję napisaną przez uczestnika Dyskusyjnego Klubu Książki w 2008 r. Bezkonkurencyjną okazała się nasza koleżanka – klubowiczka Agnieszka Siwek, która za recenzję książki “Oskarżony pluszowy M.” C. Chase zdobyła główną nagrodę.

Zd 6 Zd 7

 

Wyróżnieniem dla zwycięskiego Klubu było spotkanie z pisarzem.


   Klubowicze zaprosili na uroczystą kolację Wojciecha Kuczoka, prozaika, scenarzystę, laureata Nagrody Nike 2004 r. Spotkanie odbyło się 21 listopada 2008 r. w Pałacyku Tarnowskich przy ul. Kuźnia. Goszczący wraz z żoną pisarz opowiadał m.in. o swoich pasjach: chodzeniu po górach i speleologii. Rozmowa dotyczyła również najnowszej powieści Wojciecha Kuczoka „Senność” i jej filmowego odpowiednika. Na zakończenie kolacji pisarz wpisał wszystkim osobiste dedykacje do książek.

 

Zd 8

 

   Dyskusyjne Kluby Książki adresowane są do wszystkich, którzy nie tylko lubią czytać, lecz także rozmawiać o książkach. Klubowiczem może zostać każdy użytkownik biblioteki, niezależnie od wieku, zainteresowań oraz tego, jak wiele i jak szybko czyta. Projekt oparty jest bowiem na założeniu, że czerpać przyjemność z dyskutowania o literaturze można zawsze, nie tylko będąc jej znawcą czy krytykiem.

   Instytut Książki opracował model prowadzenia klubów w bibliotekach w Polsce w oparciu o wzorce angielskie - w Wielkiej Brytanii Kluby istnieją od 1926 i są niezwykle istotnym elementem życia literackiego, mają wpływ na rynek książki, w tym na najważniejsze nagrody literackie, a nawet nakłady książek.

   Dyskusyjne Kluby Książki są elementem wieloletniego ogólnopolskiego programu promocji czytelnictwa i wsparcia sektora książki "Tu Czytamy!", objętego patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Celem programu jest wykreowanie mody na czytanie, poprzez akcentowanie przyjemności płynących z lektury oraz promowanie aktywnego udziału w życiu literackim, np. poprzez spotkania z ciekawymi ludźmi, interesujące dyskusje, twórcze wykorzystanie wiedzy płynącej z książek i literatury. Jego realizacja możliwa jest dzięki finansowemu wsparciu   Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

    Instytut Książki realizuje również projekt Autor na Żądanie, który daje klubowiczom z całej Polski możliwość spotkania z autorami czy krytykami literackimi.

Działalność Klubów koordynowana jest w każdym województwie przez biblioteki wojewódzkie. Ich zadaniem jest dostarczenie bibliotekom książek oraz przygotowanych przez Instytut Książki materiałów promocyjnych (plakaty klubów, ulotki i naklejki zamieszczane w książkach czytanych w klubach).

   Koordynatorem wojewódzkim jest Małgorzata Grodzicka, instruktor WBP w Kielcach (Dział Metodyki, Szkoleń i Analiz), tel. 041-361-53-51 w. 206, 207, 208; 041-34-470-74

 


 

2009

 

   W konkursie dla członków Dyskusyjnych Klubów Książki na najlepszą recenzję książki nominowanej do II edycji Nagrody Mediów Publicznych COGITO w dziedzinie literatury pięknej, ogłoszonym przez Instytut Książki oraz Telewizję Polską S.A. i Polskie Radio SA, jury w składzie: Julia Hartwig (przewodnicząca), Jerzy Jarzębski, Adam Pomorski, Iwona Smolka i Piotr Wojciechowski, wyłoniło trzech laureatów: Wacław Klejmont (Suwałki) za recenzję książki Jacka Milewskiego "Dym się rozwiewa" (Zysk i Ska) Agnieszka Szpylma (Zielona Góra) za recenzję książki Aleksandra Kościowa "Przeproś. Przewodnik gracza" (Muza)  Agnieszka Siwek (Ostrowiec Świętokrzyski) za recenzję książki Jacka Podsiadły "Życie, a zwłaszcza śmierć Angeliki de Sancé" (Znak)
Nagrodą w konkursie jest prezentacja laureatów w programie Informacje TVP Kultura oraz komplet 7 książek nominowanych do II etapu Nagrody COGITO z autografami autorów.

 

13 listopada 2009


   13 listopada 2009 r. odbyło się niecodzienne spotkanie ostrowieckiego Dyskusyjnego Klubu Książki, na które przyjechała ekipa telewizyjna TVP „Kultura”. Powodem tych odwiedzin był wywiad z naszą klubowiczką Agnieszką Grabowską (Siwek) laureatką konkursu na najlepszą recenzję książki nominowanej do II edycji Nagrody Mediów Publicznych Cogito 2009 w dziedzinie literatury pięknej. Konkurs dla członków Dyskusyjnych Klubów Książki został ogłoszony przez Telewizję Polską i Polskie Radio, fundatorów Nagrody Mediów Publicznych oraz Instytut Książki. Tym razem Agnieszka podjęła się oceny książki Jacka Podsiadło „Życie, a zwłaszcza śmierć Angeliki de Sancé”.

 

 

Siw1 Siw 2 
 Siw3  Siw41

 

 

 


 

2011

 

Siwek1 

   Agnieszka Grabowska z ostrowieckiego DKK przyzwyczaiła już swoich klubowych przyjaciół do tego, że w pisaniu recenzji, a także innych form literackich, nie ma sobie równych. Kiedy wzięła udział w konkursie ogłoszonym przez Instytut Książki na najkrótszą na świecie pracę miłoszologiczną, nie mieliśmy wątpliwości, że będzie wśród faworytów. I tak też się stało. Zdobyła główna nagrodę, którą był 3-dniowy pobyt w Krakowie i udział w 2 Festiwalu Miłosza dla całego klubu DKK ufundowany prze Instytut Książki.

   Nagroda okazała się być wyjątkowa. Udział w koncertach, spotkaniach autorskich i wieczorze poetyckim dostarczył nam niezapomnianych wrażeń i przeżyć duchowych. Mieliśmy okazję gościć w operze krakowskiej na uroczystym wręczeniu nagrody Transatlantyk dla wybitnych ambasadorów literatury polskiej za granicą, którą w tym roku otrzymała Vlasta Dvorackowa, tłumaczka literatury polskiej na czeski. Wysłuchaliśmy również oratorium na sopran, bas i orkiestrę symfoniczna z tekstami m.in. Czesława Miłosza. Wzięliśmy udział w spotkaniach autorskich z Johnem Greyem –filozofem, politologiem i publicystą oraz Zadie Smith – brytyjską pisarką i eseistyką, autorką m.in. powieści „Białe zęby”. W niecodziennej scenerii kościoła Bożego Ciała na krakowskim Kazimierzu mogliśmy wysłuchać poezji Wisławy Szymborskiej, Julii Hartwig, Larsa Gustaffsona i Aśoka Vadźpeji czytanej w oryginale przez samych poetów. Ważnym punktem naszego pobytu w Krakowie było odwiedzenie grobu Czesław Miłosza w kościele na Skałce. Zwieńczeniem „miłoszowej nagrody” był koncert Agi Zarian w filharmonii krakowskiej.

   Jedynym minusem naszej „krakowskiej wyprawy” była nieobecność głównej sprawczyni całego zamieszania – Agnieszki. Nieobecność co prawda w pełni usprawiedliwiona – kilka dni temu Agnieszka została mamą.

Agnieszko, gratulujemy ślicznej córeczki i dziękujemy za wspaniałą nagrodę. … mamy nadzieję na więcej… ale już w Twoim towarzystwie. 

 


 

 

2015

 

Pierwsze skojarzenie gdy myślimy Hiszpania, to słońce, corrida, piłka nożna i oczywiście fiesta. Rozmaite sposoby przeżywania świąt i obchodzenia ich w różnych prowincjach Hiszpanii znaleźliśmy na kartach książki Katarzyny Kobylarczyk pt. „Pył z landrynek. Hiszpańskie fiesty”. Bo hiszpańska fiesta to nie tylko radość, taniec i świętowanie, to także procesje, zadziwiające i nie zawsze dla nas zrozumiałe obrzędy i rytuały.
    W maju 2015 r. członkowie ostrowieckiego dyskusyjnego klubu książki mogli sami zobaczyć i posmakować hiszpańskich klimatów. Spotkanie odbyło się w domu naszych przyjaciół, którzy przez ponad 20 lat mieszkali w kilku regionach Hiszpanii, mi.in.w Castilla Yleón, Castilla la Mancha, Cantabria, Galicia.
    Jolanda i José nie tylko oczarowali nas wspaniałymi opowieściami, fotografiami i slajdami z procesji Bożego Ciała, Wielkiego Tygodnia i Zielonych Świątek, w których sami brali udział, ale także uraczyli nas hiszpańskim winem nalewanym wprost z botijo. Mogliśmy również zakosztować tradycyjnych potraw: empanada con carne picada (pasztecik z mielonym mięsem), tortilla de patatas (ziemniaczana tortilla), pan casero (chleb domowy), tarta de manzana (placek z jabłkami).
    Mogliśmy również zobaczyć i „dotknąć” używanych przez hiszpańskie gospodynie platos de barro (gliniane talerze), olla de barro (gliniane garnki), copas de plata (srebrne kielichy) i innych przedmiotów codziennego użytku, które można znaleźć w każdym hiszpańskim domostwie.
    W czasie całego spotkanie towarzyszyła nam cudowna hiszpańska muzyka, która sączyła się ze starego gramofonu. Podjęliśmy również nieporadne próby tańczenia flamenco i trudnej sztuki używania castañuelas (kastanietów).
    Mamy nadzieję, że przy okazji kolejnych „hiszpańskich lektur” będziemy mogli ponownie zawitać do siedliska naszych gościnnych amigos españoles i posłuchać ich fascynujących opowieści.

20150515 180223

 

20150522 100508

 

 

Kalendarz

May 2022
S M T W T F S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4